Mansion.cz/Fórum/Musí pronajímatel zajistit opravy v bytě nebo domě?

Musí pronajímatel zajistit opravy v bytě nebo domě?

Zajímalo by mě, jak to vlastně je s odpovědností pronajímatele ohledně oprav v bytě či domě. Když si pronajmu bydlení, očekávám, že vše bude fungovat jak má, ale co když se něco rozbije? Například, co se stane, když mi praskne trubka nebo se pokazí kotel na vytápění? Musí pronajímatel tyto opravy zařídit, nebo je to na mně? Jak to funguje v případě, kdy bych chtěl nějaké úpravy udělat sám a pronajímatel s tím nebude souhlasit? Jsou nějaké zákony, které by měly chránit nájemníky v takových situacích? Zajímá mě, jestli existují nějaké konkrétní podmínky, za kterých by pronajímatel měl povinnost zajistit opravy a co vlastně obvykle pokrývá nájemní smlouva. Vím, že to může být různé podle typu nemovitosti a regionu, ale co je běžná praxe? Jak se vyhnout problémům v případě, že by pronajímatel nechtěl nic opravovat? Kdy je správné obrátit se na právního zástupce? Rád bych znal názory ostatních na tuto problematiku.

152 slov
1.5 minut čtení
21. 8. 2023
Jan Málek
Jan Málek

No, tak to je fakt dobrá otázka. Obecně platí, že pronajímatel by měl zajistit opravy týkající se běžného užívání nemovitosti. To znamená, že když se něco rozbije jako prasklá trubka nebo nefungující kotel, měl by to opravit on. To je většinou i v nájemní smlouvě napsané. Samozřejmě, pokud bys to způsobil ty sám, tak už by to bylo na tobě.

Když chceš dělat nějaké úpravy v bytě, tak na to většinou potřebuješ souhlas pronajímatele. Bez toho bys mohl mít problémy, pokud bys něco zničil nebo upravil bez jeho vědomí.

Pokud pronajímatel nechce ty opravy dělat, můžeš mu to připomenout a pokud na to nereaguje, tak máš právo se bránit – třeba si najít právníka nebo se obrátit na nějakou organizaci, co se zabývá ochranou nájemníků. Zákony se liší podle regionu, ale většinou jsou nastaveny tak, aby chránily nájemníky v těchto situacích. Takže určitě se podívej do zákonů ve tvém okolí a také do smlouvy.

Zkus to řešit komunikací s pronajímatelem nejdřív a pak případně přejít na právní kroky, pokud to nepomůže.

170 slov
1.7 minut čtení
25. 4. 2024
Ondřej Chalupa
Ondřej Chalupa

Co se týče odpovědnosti pronajímatele za opravy, tak to většinou závisí na nájemní smlouvě a také na zákonech daného regionu. Obecně platí, že pronajímatel je zodpovědný za udržování nemovitosti v obyvatelném stavu. Takže když ti praskne trubka nebo se pokazí kotel, měl by pronajímatel tyto opravy zařídit. Samozřejmě, pokud je problém způsobený tvým jednáním nebo zanedbáním, pak už by to mohla být tvoje zodpovědnost.

Pokud plánuješ nějaké úpravy, určitě je dobré mít souhlas pronajímatele. Bez toho bys mohl mít problémy, a on by tě mohl požádat o uvedení všeho zpět do původního stavu. Zákony o nájemních vztazích by měly chránit nájemníky, ale jak říkám, hodně záleží na konkrétní smlouvě a místních předpisech.

Jak se vyhnout problémům? Je dobré mít s pronajímatelem otevřenou komunikaci a dokumentovat všechny problémy co nejdřív. Když se situace nelepší, můžeš přemýšlet o právním zástupci. Ale snaž se nejdřív vyřešit věci smírně. Když budeš mít jasno v podmínkách smlouvy a právních předpisech, měl bys být v pohodě.

160 slov
1.6 minut čtení
1. 7. 2024
Oldřich Jahoda
Oldřich Jahoda